Bezpečnostní obuv s tužinkou vám poskytne ochranu při pádu předmětu nebo při stlačení. Jakou si vybrat?

V celé řadě různých povolání se zaměstnanci neobejdou bez náležitého pracovního vybavení, mezi něž patří i ochranné pracovní oděvy nebo pracovní obuv. Tentokrát se zaměříme na specifický druh obuvi – bezpečnostní obuv s tužinkou, resp. ocelovou špičkou. Takové boty mohou pracovníka ochránit před ošklivým úrazem, např. v situaci, kdy mu na nohu spadne těžké břemeno o váze desítek až stovek kilogramů.

Tomiscz

Pracovní bezpečnostní obuv a její základní rozdělení

Dle aktuálních platných evropských norem rozlišujeme pracovní a bezpečnostní obuv do tří základních kategorií – na pracovní obuv bez ocelové špice (norma EN 347), ochrannou obuv s ocelovou špicí (norma EN 346) a bezpečnostní obuv s ocelovou špicí do 200 J (norma EN 345). Následně se pak tyto druhy obuvi rozdělují do dalších podskupin, vždy podle jejich vlastností a odolnosti.

Pracovní obuv

U pracovní obuvi se jednotlivé druhy označují jako OB (ta splňuje pouze základní normu), O1, O2, O3, O4 a O5 – čím vyšší číslo, tím je daná pracovní obuv více odolná. Ty s označení O5 jsou odolné i vůči propíchnutí, mají antistatické vlastnosti, dezénovou podešev a uzavřenou oblast paty, která navíc absorbuje energii.

Ochranná obuv

Ochranná obuv už musí mít špičku neboli tužinku a pracovníkovi tak poskytne ochranu před nárazem s energií až 100 J a před stlačením až do 10 kN (tedy až 1000 kg). I zde se rozlišuje několik druhů, od základního s označením PB až po P5, jenž nabízí maximální ochranu včetně odolnosti proti propíchnutí.

Bezpečnostní obuv

Třetí a nejodolnější kategorií je pracovní bezpečnostní obuv s tužinkou – oproti ochranné obuvi poskytuje zaměstnancům dvojnásobnou ochranu před nárazem – tedy až do energie 200 J a před stlačením až do 15 kN (až 1 500 kg). I zde se jednotlivé modely označují podle jejich odolnosti, od základního SB až po S5. Pro ilustraci, např. bezpečnostní obuv S1 musí mít uzavřenou patu, antistatické vlastnosti a absorbovat energii v oblasti paty, bezpečnostní obuv S3 musí být navíc odolná vůči propíchnutí a mít dezénovou podešev.

Kde koupit kvalitní a spolehlivou pracovní obuv?

Vybrat pracovní bezpečnostní obuv doporučujeme pouze v prověřených a spolehlivých obchodech nebo e-shopech, kde nabízejí kvalitní produkty od renomovaných výrobců. Široký výběr pracovní obuvi všech kategorií pro různé profese nabízí např. příbramská společnost TOMIS CZ, jež umožňuje nákup jak ve vlastní kamenné prodejně, tak i z pohodlí domova prostřednictvím svým webových stránek www.tomiscz.cz. Na zmíněném místě si navíc kromě pohodlné a odolné pracovní obuvi můžete vybrat i z neobvykle rozsáhlého sortimentu kvalitních pracovních oděvů a jiných ochranných pomůcek od předních tuzemských i zahraničních značek.

Tomiscz