Jak chránit dech v době koronaviru?

Ochrana dechu je v posledních měsících tématem číslo jedna vzhledem k pandemii koronaviru. Aktuálně je také povinné nošení roušek a respirátorů. Jaký je mezi rouškou a respirátorem rozdíl?

K čemu slouží rouška?

Rouška zabraňuje průniku mikroorganismů zevnitř ven, je tedy určena k ochraně okolí a na rozdíl od respirátorů nepodléhá zkouškám.

Jaké jsou druhy roušek?

V současné době se můžete setkat hned s několika typy roušek. K dostání jsou jak jednorázové roušky, tak roušky, které se mohou používat opakovaně. Jedná se o pratelné roušky nebo roušky s vyměnitelným filtrem. Dále jsou dostupné jednovrstvé, dvouvrstvé i třívrstvé roušky. Textilní bavlněné roušky vykazují v průměru nejnižší účinnost filtrace jemných částic, jednorázové chirurgické roušky chrání o něco více, je však nutné měnit je po třech až čtyřech hodinách. V neposlední řadě roušky z nanomateriálů mohou mít účinnost i 99,9 % nosit je můžete podstatně déle.

 TIP: Jednorázové třívrstvé roušky

Jednorázové roušky od českého výrobce jsou vyrobeny ze tří vrstev netkaných textilií a jsou opatřeny elastickou gumičkou na upevnění u uší a také nosním třecím páskem, který kopíruje tvar nosu.

Jednorázové třívrstvé roušky

TIP: Nanovlákenná rouška BreaSAFE

Rouška, kterou můžete při správné manipulaci používat i několik dní? Nanovlákenná rouška BreaSAFE Community Mask se zvýšenou ochranou proti viru SARS-CoV-2. Rouška je opatřena nanovlákennou membránou s aktivním stříbrem a je velmi prodyšná a pohodlná.

Nanovlákenná rouška BreaSAFE

Rozmanitou nabídku roušek a respirátorů naleznete u prodejce Tomis CZ.

K čemu slouží respirátor?

Respirátor je určený k ochraně proti částicím z vnějšího prostředí a je vytvořený primárně k ochraně nositele. Každý model respirátoru musí projít povinnými zkouškami a splňovat evropskou normu.

Jaké jsou třídy ochrany respirátorů?

Při výběru respirátoru se nejčastěji setkáte se třídami ochrany FFP1, FFP2 a FFP3, které se řídí evropskou normou. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Respirátor FFP1 filtruje alespoň 80 % veškerých částic s průměrem 0,3 μm nebo větším, respirátor FFP2 minimálně 94 % a respirátor FFP3 minimálně 99 %. Při správném nošení respirátory řady FFP2 a FFP3 bez výdechového ventilu chrání vás i vaše okolí více než rouška.

TIP: Respirátor SAAR FFP2 NR

Čtyřvrstvý respirátor SAAR FFP2 NR byl vyvinutý ve spolupráci s odborným týmem Technické Univerzity v Liberci. Respirátor české výroby je vyrobený z netkané textilie.

Respirátor SAAR FFP2 NR