Jak si vybrat kvalitní ochrannou pracovní helmu?

Bezpečnost při práci je na prvním místě. A právě při práci je ochrana hlavy jednou z priorit. Nedostatečná ochrana hlavy může vést k vážnému úrazu, v nejhorším případě až k úmrtí. Pracovních úrazů je napříč celou republikou zaznamenáno více než dost a právě ty nejčastější a také nejzávažnější souvisí s poraněním hlavy. Máte pracovní helmu spojenou s nepohodlím? I vy můžete najít takovou, která vám sedne jako ulitá a navíc v ní budete i skvěle vypadat.

3304

Kdy helmu využijete?

Nošení pracovní helmy je často spojováno s prací na stavbě, kde je hrozba pádu a zranění hlavy velmi vysoká. Helmu byste však měli bez váhání nasadit i ve chvíli, kdy provádíte např. rekonstrukci domu, opravu auta nebo pracujete v podmínkách, kde ke zranění hlavy může dojít.

Helma podle Evropské normy

I při výběru pracovní helmy platí, že není helma jako helma. Při výběru si všímejte označení EN, které se vztahuje k Evropským normám. Helma s označením EN 397 je průmyslovou ochrannou přilbou, helma EN 14052 je například průmyslovou přilbou s vysokým stupněm ochrany a přilba EN 50365 je určena k instalaci nízkého napětí. Každá z pracovních helem je tak určena do konkrétního pracovního prostředí.

Na některých pracovištích postačí ochranná kšiltovka

Víte, že vám nehrozí náraz pohyblivého předmětu? Před následky nárazu nechráněnou hlavou do nepohyblivé konstrukce vás uchrání i velmi lehká a nenápadná ochranná kšiltovka s výztuhou, která je téměř k nerozeznání od klasické kšiltovky. Vybrat si navíc můžete i délku kšiltu. Ve chvíli, kdy vám při práci hrozí větší nebezpečí, však zvolte vyšší ochranu vázanou přísnějšími normami.

Ksiltovka s vyztuhou

Na správné velikosti záleží

Ochranná přilba by měla nedílně souviset nejen s bezpečností, ale i s maximálním komfortem při nošení. V první řadě se proto zaměřte na správnou velikost helmy, k jejímuž zvolení vám postačí změření hlavy pomocí krejčovského metru. Měření však musí zabírat i nejširší část hlavy v jejím týlu. Velmi častou chybou je sáhnout po helmě, která je větší a tím pádem působí pohodlněji. Větší helma však hlavu chrání podstatně méně.

1prilby

Praktické doplňky

Jak už jsme naznačili, výběr helmy se řídí především pracovním prostředím. Ve chvíli, kdy pracujete v lese, se vám bude hodit například přilba s celoobličejovým štítem. Některé helmy jsou také vybaveny ochrannými brýlemi nebo mušlovými chrániči pro ochranu sluchu.

Široký výběr pracovních helem naleznete v nabídce společnosti TOMIS CZ na stránkách www.tomiscz.cz.

Video: test helem JSP -