Jak správně udržovat pracovní oděvy: naučte se číst symboly

Součástí péče o oblečení nezřídka bývá rovněž údržba pracovní uniformy. I pracovní oděv je potřeba prát, žehlit a udržovat v čistotě a reprezentativní podobě, ať už se jedná o montérky řemeslníka nebo šaty zdravotní sestřičky.

Víte však, jak o svůj každodenní outfit zaměstnance pečovat? Pomáhají k tomu symboly, které určují správné zacházení s danou tkaninou podle složení materiálu – jenomže ne každý se v nich vyzná. Proto přinášíme jednoduchý přehled, díky kterému svým věcem prodloužíte životnost i estetickou stránku – a to jak těm pracovním, tak běžným oděvům, které tvoří váš šatník.

Správné praní

Symbol praní

Pro někoho běžná činnost, pro druhého čínská vesnice. Aby se oděv nesepral, neztratil na barvě či pevnosti, je důležité sledovat symbol praní na štítku. Ten je zobrazen jako jednoduchá vana naplněná vodou. Pokud v ní vidíte číslo, znáte doporučenou teplotu praní. V případě podtržení pak zbystřete – na pračce navolte mírnější odstřeďování. Značka může být podtržena dokonce dvakrát, pak zapněte i šetrnější máchání – ale neždímejte ručně. Někdy se však setkáte také s rukou ve vaně – tento symbol značí staré dobré ruční praní.

POZOR: Jestliže najdete symbol vany přeškrtnutý, pak by se oděv neměl prát – takový kousek vyžaduje opatrnou manipulaci v mokrém stavu.

Bílá jako nová

Symbol bělení

Bílé oděvy čas od času musíte vybělit, aby byly opět jako nové. Trojúhelník na štítku hlásí, zda je to možné. Prázdný značí možnost bělení všemi způsoby. Pokud v něm najdete dvě čárky, bělit lze, ale pouze nechlorovanými/oxidačními prostředky.

POZOR: Černý a přeškrtnutý trojúhelník bělení zakazuje – vyhněte se mu, abyste svůj oděv nezničili.

Sušička je pomocník

Symbol sušení

Poslední léta je v mnoha domácnostech i firmách oblíbená sušička. Ne každý kus oblečení je však možné v ní sušit. Symbolem pro sušení je kolečko ve čtverci. Obsahuje-li znak dvě tečky vedle sebe, je normální sušení v sušičce možné. Jedna tečka říká, že sušit můžete, ale při nižší teplotě.

POZOR: Přeškrtnutý symbol říká, že sušit v sušičce nelze – a toho se držte. Oděv by se mohl poničit nebo srazit.

Jako ze škatulky

Symbol žehlení

Důležitým krokem pro udržení hezkého vzhledu pracovního oděvu je žehlení. Tento znak pozná každý, protože je jím znak žehličky. Tečky v žehličce udávají teplotu žehlící plochy, kterou můžete použít. Se třemi tečkami můžete žehlit i s plochou o teplotě 200°C. Dvě tečky snižují teplotu na 150°C a jedna na 110°C.

POZOR: V případě přeškrtnuté žehličky nežehlete a nenapařujte (ani neošetřujte oděv párou). Opět by došlo k jeho znehodnocení.

Nechte to na odbornících

Symbol čištění

Jednou z možností péče o oděvy je rovněž profesionální či chemické čištění. I pro tuto činnost je však důležitý symbol, který udává možné postupy a použití chemických přípravků. Chemické postupy určuje jednoduché kolečko. Jako laika by vás mělo zajímat především přeškrtnuté kolečko plné nebo prázdné. To plné totiž zakazuje profesionální čištění za mokra. Prázdné přeškrtnuté kolečko pak symbolizuje zákaz chemického čištění – skvrny tak nemůžete ani v zařízení, ani doma čistit organickými rozpouštědly. Písmeno udává látky, které je možné použít, podtržení či dvojité podržení pak šetrnost čištění.

TIP: Chcete-li využít služeb profi čistírny, nemusíte nutně luštit, které chemické látky mohou použít. Specialisté symboly dobře znají a vy máte po starosti.