Na co si dát pozor, když sestavujete dokumentaci BOZP?

Zkratka BOZP znamená Bezpečnost a ochrana zdraví při práci. Podnikatelé musí ze zákona mít tuto dokumentaci připravenou a musí s ní seznámit svoje zaměstnance. Jaké jsou nejčastější chyby, které zaměstnavatelé v této oblasti dělají a na co si dát největší pozor?

Dokumentaci je nutné upravit, nestačí pouhý vzor

Někteří zaměstnavatelé si myslí, že BOZP není třeba vůbec řešit a udělají to tak, že si koupí pouhý vzor, do kterého pak jen doplní informace o svojí firmě. To se ale nemusí vyplatit – může přijít na kontrolu inspekce a hned je z toho průšvih. Vzorová dokumentace BOZP prostě nestačí a vždy je potřeba ji mít přizpůsobenou přesně pro danou firmu.

Zaměstnavatel má povinnost s BOZP seznámit pracovníky

Dalším tradičním a velmi častým prohřeškem je to, že zaměstnavatel své pracovníky s pravidly BOZP nijak neseznámí, i když je to jeho povinnost. To většinou sice nemusí být až takový problém, ale někdy se může stát, že dojde např. k pracovnímu úrazu – a pak už to problém je, protože kontrolní orgány začnou zjišťovat, zda byla zraněná osoba opravdu proškolená, seznámená se všemi aktualizacemi BOZP apod. Proto je dobré tuto věc nepodceňovat a pracovníky s dokumentací BOZP seznámit v bodech, které se jich týkají.

Dokumentaci BOZP je třeba udržovat aktuální

Mnoho zaměstnavatelů také zapomíná na to, že podmínky BOZP nejsou jednou provždy dané, ale průběžně se mění a aktualizují. Na to je třeba také myslet a udržovat dokumentaci stále platnou – konkrétně by měla být kontrolována úroveň rizikových faktorů pracovních podmínek, stav pracovních a výrobních prostředků atd. Každé nové bezpečnostní opatření je pak třeba zaznamenat do dokumentace BOZP, aby byla neustále aktuální.

Důležité je také mít v “papírech“ pořádek, tzn. udržovat dokumentaci (ať už jde o její elektronickou nebo papírovou verzi) v takovém stavu, abyste se v ní dokázali snadno zorientovat a vše rychle najít. Ušetříte si tak spoustu času a možná i případných problémů (kdyby vás např. navštívila kontrola).

 

Přečtěte si také: Zaplatí mi firma osobní ochranné pomůcky, nebo si je musím uhradit sám?

Publikováno v kategorii