Není respirátor jako respirátor

Ochrana dýchacích cest by měla být samozřejmostí nejen při práci v prašném prostředí. Také při pracovních procesech, ve kterých hrozí vdechnutí bakterií, virů, mikroorganismů a toxických či jinak nebezpečných látek by měli zaměstnanci používat ochranné pomůcky, které předcházejí poškození dýchacího ústrojí. 

Tomiscz

Rouška versus filtrační polomaska

V první řadě je třeba rozlišit dvě ochranné pomůcky, které lidé často mylně zaměňují. Zatímco známá rouška, kterou lze vidět především u zdravotnických pracovníků, slouží k tomu, aby zamezila průniku mikroorganismů ven (chrání tedy okolí, a ne svého nositele), respirátor funguje přesně naopak. To znamená, že zabraňuje mikroorganismům, jemnému prachu a toxickým tuhým i kapalným částicím zvenku dostat se dovnitř dýchacího ústrojí uživatele. K ochraně dýchacích cest tak poslouží výhradně a pouze filtrační polomaska.

Praktická jednorázovka

Zkratka NR je používána pro jednorázové filtrační masky (non reusable). Tento respirátor je vhodný pro kutily – ať už tedy potřebujete vyklidit spáleniště, nařezat dříví nebo vybourat bytové příčky, můžete sáhnout po této ochranné masce a zabránit prachu, aby vám znepříjemnil dýchání. Taková rouška je vhodná pro krátké použití, po kterém ji jednoduše vyhodíte.

Tomiscz

R jako respirátor na více použití

Reusable je anglické slovo, které označuje možnost použít respirátor hned několikrát. Takový respirátor vypadá stejně jako ve třídě NR, ale je možné jej využívat opakovaně. Pozor si však dejte na délku a počet použití – s opotřebením stupeň ochrany klesá. Hodí se tedy pouze jako občasný pomocník – třeba na pár dní v průběhu rekonstrukce.

Tomiscz

Jak správně vybrat masku

Při výběru správné ochranné masky je potřeba brát v potaz fyzickou náročnost práce. Některé masky by měly být vybrány na míru, aby dokonale přilehly k obličeji a dobře těsnily. Pokud hledáte masku pro nenáročnou práci vsedě, nabízí se polomaska. Pro střední pracovní zátěž a práci s látkami vstřebávanými do těla kůži a sliznicí je vhodná celoobličejová maska (příkladem je práce v lakovně). Hutnický či chemický průmysl s vysokou pracovní zátěží vyžaduje rovněž vyšší stupeň ochrany – v takovém případě je nejvhodnější PAPR filtrační maska.

 

A jaká je první příčka na žebříčku ochrany? Nejvyšší ochranu přináší dýchací přístroj s přívodem stlačeného vzduchu – ten je určen pro vysokou pracovní zátěž v prostředí s neznámou koncentrací látek nebo s objemem kyslíku nižším než 17 %. Taková maska je používána také záchranáři a hasiči. Ať už vaši zaměstnanci nebo vy vykonáváte jakkoli náročnou práci, nezapomeňte chránit své zdraví – protože investice do zdraví je k nezaplacení.

Široký výběr roušek, masek a respirátorů naleznete na WWW.TOMISCZ.CZ