Pracovní rukavice jsou dobrým pomocníkem při práci. Které vybrat pro váš typ činnosti?

Při práci se můžeme setkat s řadou pracovních rizik, které mohou vést ke zranění rukou. Abyste se vyvarovali ušpinění, odření, poleptání kyselinami, pořezání nebo úrazu elektrickým proudem, mějte vždy po ruce vhodné pracovní rukavice.

Pracovní rukavice jsou dobrým pomocníkem při práci. Které vybrat pro váš typ činnosti?

Před nákupem pracovních rukavic si vždy promyslete pracovní rizika, která jsou spojena s vaší profesí a podle toho volte typ pracovních rukavic. Radu při výběru můžete hledat u samotného prodejce pracovních oděvů, jako je TOMIS CZ, u kterého najdete textilní rukavice, kombinované rukavice, kovové rukavice, kožené rukavice, povrstvené a máčené rukavice i rukávníky.

Ten dělá to a ten zas tohle – vybírejte pracovní rukavice podle druhu práce

Specifika různých činností se odrážejí nejen v použitých materiálech, ale také ve vlastnostech pracovních rukavic.

Práce s elektřinou

Při všech činnostech zahrnujících manipulaci se zařízením, kterým prochází elektrický proud, byste měli nasadit dielektrické izolační rukavice. Vhodné jsou například gumové pracovní rukavice. Ochrana před elektrickým výbojem je velmi důležitá a neměli byste na ni nikdy zapomínat.

NÁŠ TIP: Elektřiny se bát nemusíte, pokud máte pracovní rukavice dielektrické ELSEC 500V. Jsou vyrobeny z přírodního latexu, splňují normu EN 60903 a chrání před napětím 500 V AC.

Rukavice dielektrické ELSEC 500V

Lehké a tupé předměty a manipulace s nimi

Při práci s předměty, které jsou lehčího charakteru a nemají ostré hrany, si vystačíte s pracovními rukavicemi máčenými v nitrilu, PVC, latexu nebo polyuretanu. Tyto bezešvé ochranné pracovní rukavice jsou dostatečnou ochranou před zašpiněním a odřením a jsou protiskluzové. Zvolit si můžete i máčené rukavice s odolností proti propíchnutí nebo odolné proti olejům.

NÁŠ TIP: Vyzkoušejte například pracovní rukavice TIT. Jedná se o lehké textilní rukavice s pružnou manžetou. Využijete je například i jako pracovní rukavice na zahradu.

Máčené rukavice TIT

Manipulace se studenými, horkými nebo ostrými předměty

V tomto případě volte pracovní rukavice, které vám zajistí ochranu proti vysokým (nebo nízkým) teplotám a rukavice odolné proti propíchnutí a pořezu. Před všemi těmito zmíněnými riziky dobře chrání tepelně odolné pracovní rukavice z aramidových vláken, které jsou pružné a odolají také proříznutí.

NÁŠ TIP: Použijte pracovní rukavice odolné proti proříznutí MECHANIC´S 4018 vyrobené z kombinace materiálů kůže, nylonu a Spandexu doplněné o patentovanou vložku odolnou proti propíchnutí a prořezu. Proti extrémním teplotám vás ochrání pracovní rukavice CRUSADER FLEX 42-445, které se hodí pro ochranu před kontaktním teplem do 200 °C.

Rukavice odolné proti proříznutí MECHANIC´S 4018

Manipulace s nebezpečnými a toxickými látkami

Pracujete s chemikáliemi nebo jinými nebezpečnými látkami? Potom byste měli své ruce chránit chemicky odolnými rukavicemi. U těch berte v potaz, zda vám při činnosti s nebezpečnými látkami hrozí jen postříkání nebo zda do chemických či toxických látek budete muset ruce ponořovat. 

Podle míry rizika vybírejte ochranné pracovní rukavice:

A – vysoký stupeň ochrany, chrání proti 6 chemikáliím po dobu více než 30 minut.

B – střední stupeň ochrany, chrání proti 3 chemikáliím po dobu více než 30 minut.

C – nízký stupeň ochrany, chrání před 1 chemikálií po dobu více než 10 minut.

NÁŠ TIP: Pro střední stupeň ochrany se hodí pracovní rukavice PETREL splňující normy EN 388 (4121X), EN ISO 374-1 (type B J2 K6 L3) a EN ISO 374-5 (virus). Tyto rukavice celomáčené v PVC disponují také protiskluzovou úpravou povrchu ruky.

Chemicky odolné rukavice PETREL

Nezapomínejte na kvalitní ochranu rukou. Výběr vhodných pracovních rukavic vás může ochránit před řadou nepříjemností.