Pracujete v úklidových službách? Nezapomeňte se chránit pomocí ochranných pomůcek

Přestože se to na první pohled nemusí zdát, během uklízení vám reálně hrozí hned několik zdravotních rizik. Poměrně snadno můžete přijít do kontaktu s nebezpečnými chemikáliemi, vdechnout škodlivé výpary nebo dostat infekci do otevřené rány. Přesně z těchto důvodů mají všichni pracovníci v úklidových službách nosit vhodné ochranné pomůcky

Pracujete v úklidových službách? Nezapomeňte se chránit pomocí ochranných pomůcek

Prevenci se zkrátka nevyplácí podceňovat. Důležitost tohoto tvrzení dokládá i skutečnost, že se ochranným pracovním prostředkům, pracovním oděvům, obuvi, mycím, čistícím i dezinfekčním prostředkům detailně věnuje také zákoník práce. Více informací o povinnostech zaměstnavatele a zaměstnance v úklidových službách se dozvíte v § 104 zákona č. 262/2006 Sb.

Omezte riziko vhodným pracovním oděvem

Možná si říkáte, že vám na úklid bohatě stačí běžné oblečení, ale není to tak úplně pravda. V úklidových službách se dostáváte do kontaktu s vysoce koncentrovanými čisticími a dezinfekčními prostředky, které mohou mít vážný dopad na lidské zdraví, proto byste měli nosit speciální pracovní oděv.

Například k čištění zanesených odpadů se už dlouhé roky používá hydroxid sodný, což je nebezpečná žíravina, která může snadno způsobit bolestivé poleptání. 

Kdo nechce při uklízení riskovat, měl by na sobě mít:

Chemicky odolné pracovní rukavice

Respirátor i rouška vás ochrání před zdravotně nebezpečnými výpary 

Pozor si musíte dávat i na nechtěné vdechování škodlivých výparů, které se na zdravotním stavu obvykle naplno projeví až po delším časovém období. Důsledky nezodpovědného chování se tak mohou ozvat klidně i po několika letech.

Inhalaci chemických prostředků efektivně zabráníte vhodným respirátorem anebo rouškou

Respirátor

Mezi pracovníky v úklidových službách se hodně podceňuje také ochrana očí. Přitom dnes už máte na trhu celou řadu opravdu kvalitních a pohodlných ochranných brýlí, které se vyrábí z odolných a mimořádně lehkých materiálů. Na výběr máte i několik provedení skel. Tmavá kouřová skla vás dokonale ochrání nejen před chemikáliemi, ale i před oslněním a ostrým světlem. Žlutá skla zase zlepší kontrast, takže se hodí do prostor se slabým osvětlením.

Zdraví máte jenom jedno, tak si ho chraňte

Co všechno si tedy na sebe obléknout, když vás živí uklízení? Vždycky záleží na konkrétní situaci. Přesto platí jednoduché pravidlo: „Radši si nasaďte patřičnou ochrannou pomůcku zbytečně, než abyste si potom zpětně něco vyčítali.“

Na závěr už snad dodáme jenom poslední informaci, která v článku chybí. Pracovní oděvy, kvalitní pracovní rukavice, ochranné pomůcky i pracovní obuv si můžete nakoupit klidně i z pohodlí domova u českého prodejce TOMIS CZ. Výběr mají obrovský a mohou vám na konkrétní oděv zakázkově vyšít i firemní logo.