Správná péče o pracovní oděvy prodlouží jejich životnost

Stalo se vám někdy, že jste dali prát pracovní montérky a po vyprání byly o několik čísel menší? Pak jste pravděpodobně nevěnovali dostatečnou pozornost pokynům výrobce. Jak tedy správně pečovat o pracovní oblečení, abyste jeho životnost prodloužili o několik měsíců, nebo dokonce o několik let? 

Správná péče o pracovní oděvy prodlouží jejich životnost

Prvním krokem je správný výběr pracovních oděvů

Vzhledem k tomu, že je pracovní oblečení často vystavováno extrémní zátěži, je nutné vybrat takové, které je opravdu kvalitní a odolné. Třeba takové, jako mají v TOMIS CZ. Vždy ho také vybírejte s ohledem na to, pro jakou pracovní činnost ho budete používat. Jiné montérky jsou určené pro práci s kamením a jiné pro styk s barvami a ředidly. 

Praní pracovních oděvů

Péče o pracovní oděvy začíná u praní, protože je klíčové udržovat oblečení v čistotě. Ideální samozřejmě je řídit se při praní pokyny výrobce na visačkách, kde najdete důležité informace nejen o tom, na jakou teplotu oděvy prát, ale také, zda oblečení můžete žehlit, sušit nebo třeba bělit. Pokud byste totiž tyto instrukce nenásledovali, mohlo by to mít negativní vliv na funkčnost daného pracovního oděvu. Co ale dělat, když jste visačku už odstřihli? V tomto případě vsaďte na co nejšetrnější údržbu, oblečení perte na 30 °C a raději se vyhněte bělení, žehlení a sušení v sušičce prádla.

Tipy při praní

Přidáváme ještě několik tipů, jak pracovní oblečení prát, aby bylo stále jako nové. 

Vkládání prádla do pračky 

V případě, že vaše pracovní oděvy mají suché zipy nebo kovové části, které by mohly poničit ostatní oblečení, pokud je to možné, tyto části odstraňte nebo věnujte pozornost tomu, jak oblečení do pračky vkládáte.

Kontrola kapes

Možná už jste někdy sami zažili, co dokáže na prádle napáchat obyčejný papírový kapesníček zapomenutý v kapsách. A teď si představte, co by s oblečením a také se samotnou pračkou mohl udělat třeba nožík, který necháte v kapse. Před praním proto vždy pečlivě zkontrolujte všechny kapsy

Žehlení a praní naruby

Jak zachovat barvy oděvů? Jednoduše. Oblečení perte i žehlete naruby

Jak prát termoprádlo a funkční materiály

Při praní termoprádla a funkčních materiálů volte pouze takový prací prostředek, který je speciálně na tyto materiály určený. Při praní naopak nepoužívejte aviváž, která může snižovat funkčnost prádla. 

Kdy dát přednost čistírně? 

Některé materiály do klasické pračky nepatří, protože by se mohly poškodit. Řeč je například o kůži. Pokud tedy máte pracovní oděvy vyrobené z kůže nebo speciálních materiálů, nechejte je vyčistit ve specializované čistírně.