Výběr pracovních rukavic – normy a druhy

V mnoha oborech jsou nedílnou součástí pracovního vybavení různé ochranné pracovní pomůcky. Patří mezi ně nejen klasické montérky, ale i různé ochranné helmy, brýle, rukavice, speciální pracovní obuv a mnoho dalších. V tomto článku jsme se zaměřili na výběr pracovních rukavic, které jsou pro mnoho pracovníků důležitou součástí jejich vybavení. Podíváme se na aktuální normu proti mechanickým rizikům (jež se nedávno měnila) a na to, z jakých druhů rukavic lze vybírat.

Hobby - prace

Ochranné rukavice jsou v mnoha profesích nezbytností

V celé řadě oborů se jejich pracovníci neobejdou bez kvalitních a odolných pracovních rukavic. Ochranné pracovní rukavice potřebují lidé zaměstnaní jako svářeči, horníci, skláři, elektrikáři, zahradníci, lesníci, řezníci a mnoho dalších. Každá činnost ale potřebuje trochu jiný typ ochrany – zatímco zahradníkovi, jenž pracuje s rostlinami, postačí jen obyčejné gumové či textilní rukavice, elektrikář nebo člověk, který manipuluje s chemikáliemi už budou potřebovat rukavice odolné např. proti úrazu elektrickým proudem nebo proti poleptání kyselinou.

Podle čeho vhodné pracovní rukavice vybírat?

Důležitou roli při výběru hrají normy pro rukavice – jedná se konkrétně o normy:

EN 420 – udává všeobecné požadavky na ochranné pracovní rukavice

EN 374 – vztahuje se na rukavice proti mikroorganismům a chemikáliím

EN 388 – týká se rukavic, které chrání před mechanickými riziky

EN 407 – vztahuje se na ochranu proti tepelným rizikům

EN 511 – týká se rukavic chránících před chladem

EN 521 – zde se jedná o rukavice chránící před ionizujícím zářením a radioaktivní kontaminací

Nová norma udává hned 6 ukazatelů

V listopadu 2017 došlo ke změně u normy EN 388 – zatímco v té původní byl piktogram se čtyřmi čísly, nově se jedná až o šest znaků. Co tedy číselný údaj na rukavicích znamená?

  • první číslice udává odolnost vůči oděru (od 1 do 4, čím vyšší, tím odolnější)
  • druhá číslice značí odolnost vůči prořezu (od 1 do 5, čím vyšší, tím odolnější)
  • třetí číslice znamená odolnost proti protržení (od 1 do 4, čím vyšší, tím odolnější)
  • čtvrtá číslice ukazuje odolnost proti propíchnutí (od 1 do 4, čím vyšší, tím odolnější)
  • pátý symbol je novinkou a udává odolnost proti proříznutí podle normy EN ISO 13977 (od A do F, F je nejodolnější)
  • šestý symbol pak ukazuje odolnost proti nárazu (pokud testem prošla, je u ní symbol P)

 

Pokud je na kterékoliv pozici písmeno x, znamená to, že rukavice daným testem neprošla, nebo se test na tuto danou rukavici nevztahuje.

Druhy ochranných pracovních rukavic a jejich vlastnosti

Ochranné pracovní rukavice se dají v obchodě nebo e-shopu vybírat také podle jejich vlastností. Objednat si tak můžete např. dielektrické rukavice, chemické rukavice, neprořezné rukavice nebo svářecí rukavice. Kromě unisex a pánských rukavic si lze koupit i dámské nebo dětské ochranné rukavice, dále lze vybírat podle odolnosti (např. vůči teplu, vodě, chladu, chemikáliím, olejům nebo oděru) nebo podle materiálu (např. kožené rukavice, latexové rukavice, fleecové, kovové, neoprenové atd.)

Více o jednotlivých druzích si můžete přečíst v našem článku zde.

Kvalitní pracovní rukavice si můžete objednat i na e-shopu

Ochranné rukavice se dají koupit jak ve specializovaných prodejnách pracovních oděvů, tak i na internetu. Doporučujeme např. přední český e-shop TOMIS CZ (www.tomiscz.cz), který nabízí širší sortiment ochranných pracovních rukavic pro různé účely a profese. Veškeré zboží si z něj můžete objednat z pohodlí domova, obchod má ale i vlastní kamennou provozovnu v Příbrami na adrese Brodská 654. Kromě rukavic obchod nabízí nepřeberné množství dalších pracovních oděvů a pomůcek od předních tuzemských i zahraničních dodavatelů.

Mohlo by Vás zajímat: Druhy pracovních rukavic